TeKnOgEnÇlİk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TeKnOgEnÇlİk

Hoşgeldiniz!
Kayıt Tarihiniz : Çarş. Ara. 31, 1969
Son Ziyaret : Çarş. Ara. 31, 1969

Anasayfayeni2GaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

SBS Hakkında Herşey

3 posters
YazarMesaj
admin
Administrator
 Administrator
admin

Erkek
<B><font color=red>Dikkat : </b> : Forum duyurularını okuyun TürkümDiyene!
Telefon Numarası : 00000000
Katıldığı Grup : SBS Hakkında Herşey Fenerbahce
Tuttuğu Takım : SBS Hakkında Herşey Besiktas
Ruh Hali : SBS Hakkında Herşey Kimses10
oyla : <div class="js-kit-rating" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>

Profil Kağıdı
Exp:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue100/1000SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (100/1000)
Rap SAyısı:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue75/1000SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (75/1000)
SBS Hakkında Herşey Empty
MesajKonu: SBS Hakkında Herşey   SBS Hakkında Herşey Icon_minitimeSalı Mayıs 06, 2008 2:36 am

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) nedir?

İlköğretimin 6, 7 ve 8inci sınıflarında öğrencinin derslerden, o yılın müfredatında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders kesiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.

Seviye Belirleme Sınavı zorunlu bir sınav mıdır?

Seviye Belirleme Sınavı zorunlu bir sınav değildir. Ancak; merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak puana etkisi bakımından öğrencilerin bu sınavlara girmesi tavsiye edilmektedir.

Seviye Belirleme Sınavı yılda kaç kez yapılacak?

Seviye Belirleme Sınavı yılda bir kez yapılacak, tüm merkezi sistem sınavlarının mantığına uygun olarak telafisi ya da not yükseltmesi gibi ek herhangi bir sınavı olmayacaktır.

Seviye Belirleme Sınavı hangi sınıflarda yapılacak?

2007–2008 Öğretim yılı sonunda 6 ve 7inci sınıflara, 2008–2009 Öğretim yılından sonra ise 6, 7 ve 8inci sınıflara Seviye Belirleme Sınavları uygulanacaktır.

Seviye Belirleme Sınavı ne zaman yapılacak?

Ortaöğretime geçiş kapsamında Seviye Belirleme Sınavları her yıl Haziran ayında okulların ders bitiminden sonraki haftalarda yapılacaktır.

2008 yılı için;

6ıncı sınıflar 21 Haziran 2008

7inci sınıflar 22 Haziran 2008 tarihlerinde Seviye Belirleme Sınavları yapılması planlanmaktadır.

Seviye Belirleme Sınavı kimler katılacak?

2008 yılı için 6ıncı ve 7inci sınıf öğrencilerine yapılacaktır.

2009 yılından itibaren 6ıncı, 7inci ve 8inci sınıf öğrencilerine yapılacaktır.

Seviye Belirleme Sınavı sonuçları nerelerde kullanılabilecek?

Seviye Belirleme Sınav sonuçları yalnızca ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılabilecektir. Sınıf geçmeye herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Seviye Belirleme Sınavı OKS benzeri yeni bir sınav türü müdür?

Seviye Belirleme Sınavları Orta öğretime Geçiş Sistemini oluşturan unsurlarından sadece biridir. Seviye Belirleme Sınavları özellikleri açısından yeni bir sınav sistemi olarak algılanmamalıdır. Yeni sistemin değerlendirme unsurlarından biridir.

Açık İlköğretim Okulu öğrencileri Seviye Belirleme Sınavı ya da OKS’ye girebilecek mi?

Açık İlköğretim Okulu öğrencileri yaşları itibariyle ortaöğretim nüfus çağını geçmemeleri koşuluyla dilerlerse Seviye Belirleme Sınavlarına ya da OKS’ ye girebilecektir.

Özel eğitime muhtaç öğrenciler Seviye Belirleme Sınavlarına girecekler midir?

Özel eğitime muhtaç öğrenciler isterlerse Seviye Belirleme Sınavlarına girebilecektir. Çünkü bu sistem ve sistemin birer parçası olan sınavlar öğrencinin tüm özelliklerini dikkate alarak ortaöğretime bir yönlendirme yapmayı hedeflemektedir.

Sınavda beş test yer alacak

SBS'lerde 5 test uygulanacak. Bunlar Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ile yabancı dil testleri olacak. Her testin puan katsayısı farklı olacak. İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıfları için Seviye Belirleme Sınavı Puanı (%70), Yıl Sonu Başarı Puanı (%25), Davranış Puanı (%5) her 3 puan türü için ayrı ayrı hesaplanarak oluşturulacak olan bir sınıf puanı olacaktır. Ortaöğretime yerleştirmede kullanılacak Sınıf Puanı (SP); 6. sınıf puanı (SP6) %25, 7. sınıf puanı (SP7) %35, 8. sınıf puanı (SP8) %40 oranında hesaplanmasıyla elde edilecektir.

DERSLER
HAFTALIK DERS SAATİ
6. SINIF SORU SAYISI
7. SINIF SORU SAYISI
8. SINIF SORU SAYISI

TÜRKÇE
5
19
21
23

MATEMATİK
4
16
18
20

FEN ve TEKNOLOJİ
4
16
18
20

SOSYAL BİLGİLER
3+2
16
18
20

YABANCI DİL
4
13
15
17

TOPLAM
22
80
90
100

En fazla puan Türkçe ve matematiğe verilecek

En fazla puan getirecek test Türkçe ve matematik testleri olacak. Türkçe ve matematikten yapılacak her net öğrencilere 4 kat puan getirecek.

Yabancı dilden soru olacak

İlköğretimde yapılan merkezî sınavlarda bu yıl ilk kez yabancı dil sorusu sorulacak. Puan katsayısı ise 1 olacak.

Sınıfa göre soru sayısı olacak

SBS'lerdeki soru sayısı da sınıflara göre değişecek. 6. sınıfların sınavında toplam 80 soru, 7. sınıfların sınavında da 90 soru sorulacak. İlköğretim son sınıf öğrencilerinin sınavında ise OKS'de olduğu gibi 100 soru sorulacak.

Soru Örnekleri :

SBS 7. sınıflar için örnek sorular

SBS 7. sınıflar için örnek sorular

SBS 6. sınıflar için örnek sorular

SBS 6. sınıflar için örnek sorular

Başvuru nisanda yapılacak

MEB, SBS'ye başvurular için yeni bir uygulama da başlatacak. 2008 yılında yapılacak SBS'nin başvuru takviminin 2008 Nisan ayında duyurulması planlanıyor. Sınava girecek öğrenciler bankaya para yatıracak. Para yatıran öğrenciler sınava başvurmuş sayılacak. Başvuru ücretleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank'a yatırılacak.

Sınav tüm il ve ilçelerde yapılacak

SBS'ye girecek öğrencilerin yaşlarının küçük olmasından dolayı bu öğrencilere sınava giriş yerleriyle ilgili olarak kolaylık sağlanacak. Öğrencilerin uzak mesafelerde sınava katılmamaları için SBS'ler il merkezlerinin yanı sıra ilçelerde de gerçekleştirilecek.

Tercihler sınavdan sonra yapılacak

Tercih başvuruları OKS'de olduğu gibi sonuçlar açıklandıktan sonra alınacak.

Okullara giriş tek tür puanla yapılacak

Yeni sistemde, OKS'de hesaplanan Matematik-Fen ile Türkçe-Matematik puan türleri yerine tek bir puan türü getirilecek. Öğrenciler Sosyal Bilimler liselerine de Fen liselerine de Anadolu liselerine de tek puan türünden girecek.

Özel okul için ayrı sınav olabilir

Özel okullarda okumak isteyen öğrenciler ise bu eğitim-öğretim yılında son kez yapılacak OKS’ye başvuracak. Özel okul öğrencileri 6. ve 7. sınıflar için gerçekleştirilecek SBS’ye girebilecek. Türkiye Özel Okullar Birliği’nin talebi halinde, özel okullar için ayrı sınav yapılabilecek.

Seviye Belirleme Sınavlarında ilköğretim altıncı sınıfta 15, yedinci sınıfta 16 ve sekizinci sınıfta da 17 yabancı dil sorusu sorulacak.

Sorular o yıl gösterilen yabancı dil dersi konularını kapsayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, OKS yerine uygulanmaya başlanacak yeni sistem kapsamındaki Seviye Belirleme Sınavı'nın hazırlıklarını tamamladı. İlk etapta düşünülen az sayıda yabancı dil sorusu ve bu soruların çok düşük katsayılarda değerlendirilmesi görüşü uygun bulunmazken 15-20 arasında olacak Türkçe, matematik, fen ve sosyal bilgiler soruları kadar yabancı dil sorusu sorulması kararlaştırıldı.

Buna göre bu yıl ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin 22 Haziran'da gireceği ilk SBS-6'da 15 yabancı dil sorusu yer alacak. İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin 29 Haziran 2008 tarihinde gireceği SBS-7'de de 16 yabancı dil sorusu sorulacak. İlk kez gelecek yıl yapılacak SBS-8'de de 17 yabancı dil sorusu yer alacak.

En son Admin tarafından Salı Mayıs 06, 2008 2:44 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
https://teknogenclik.all-up.com
musti
Administrator
 Administrator
musti

Erkek
İş : Öğrenci
Hobiler : Tırlar
Telefon Numarası : 05347609348
Ruh Hali : SBS Hakkında Herşey Berbat10
oyla : <div class="js-kit-rating" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>

Profil Kağıdı
Exp:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue750/950SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (750/950)
Rap SAyısı:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue850/1000SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (850/1000)
MesajKonu: Geri: SBS Hakkında Herşey   SBS Hakkında Herşey Icon_minitimeSalı Mayıs 06, 2008 2:38 am

Nedir? Very Happy
http://ghostrider.forumlari.net
admin
Administrator
 Administrator
admin

Erkek

Profil Kağıdı
Exp:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue100/1000SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (100/1000)
Rap SAyısı:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue75/1000SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (75/1000)
MesajKonu: Geri: SBS Hakkında Herşey   SBS Hakkında Herşey Icon_minitimeSalı Mayıs 06, 2008 2:45 am

işte bu az önce hata olmuşta... hehe
kobra
Administrator
 Administrator
kobra

Erkek
İş : henüz yok
Hobiler : BİLGİSAYAR,FUTBOL , VS.
Ruh Hali : SBS Hakkında Herşey Centil10

Profil Kağıdı
Exp:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue0/0SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (0/0)
Rap SAyısı:
SBS Hakkında Herşey Left_bar_bleue0/0SBS Hakkında Herşey Empty_bar_bleue  (0/0)
MesajKonu: Geri: SBS Hakkında Herşey   SBS Hakkında Herşey Icon_minitimeÇarş. Mayıs 14, 2008 12:09 pm

eline sağlık admin sağol...Very Happy Very Happy
http://www.10fend.forumlari.net
admin
Administrator
 Administrator
admin

Erkek

Profil Kağıdı
Exp:
Rap SAyısı:
MesajKonu: Geri: SBS Hakkında Herşey   SBS Hakkında Herşey Icon_minitimePaz Mayıs 18, 2008 11:24 pm

Bişi diil seni sevinçli gördüm 1 haftadır dün ve bugün haric kobra...

SBS Hakkında Herşey
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-